C48-13R14-15P7-102
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C48-13R14-15P7-102
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Sealed
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500; POLARIZED; SHIELDED
DIN Conformance :
No
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Filter Feature :
No
Orientation :
7
Mixed Contacts :
Number of Positions :
15 (Power)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Anodized
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Total Number of Contacts :
15
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Sealed
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Pins :
20
C48-13R14-15P7-102 Overview
A Receptacle, Male Pins packaging is included.It's mounted Panel Mount.We use a Bulk case to package the product.It's from the MIL-DTL-26500, C48 Series.A 20 pin is on the device.There are also other features like STANDARD: MIL-C-26500; POLARIZED; SHIELDED, to name a few.It's mounted by Bulkhead, Front Side Nut, Panel.-55°C~200°C Operating Temperature is what the device runs at.
C48-13R14-15P7-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-13R14-15P7-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-13R14-15P7-102 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER