C48-10R24Y61S7-402
Mfr.Part #
C48-10R24Y61S7-402
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
7
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Gender :
Receptacle
Ratings :
Environment Sealed
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
61 (Power)
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Anodized
Number of Contacts :
61
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Panel Mount
C48-10R24Y61S7-402 Overview
C48-10R24Y61S7-402 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R24Y61S7-402 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R24Y61S7-402 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER