C48-10R24Y61S-402
Mfr.Part #
C48-10R24Y61S-402
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Mount :
Flanges, Panel
Ratings :
Environment Sealed
Shell Finish :
Anodized
Published :
Body Material :
Aluminium
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
61
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Material :
Copper
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
61 (Power)
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
C48-10R24Y61S-402
C48-10R24Y61S-402 Overview
C48-10R24Y61S-402 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R24Y61S-402 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R24Y61S-402 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER