C48-10R24Y57P8-406
Mfr.Part #
C48-10R24Y57P8-406
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Package / Case
406
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT HSNG MALE 57POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Body Material :
Aluminium
Type :
For Male Pins
Published :
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Anodized
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Contacts :
57
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Black
Contact Type :
Bulk
Package / Case :
406
Number of Positions :
57 (Power)
Orientation :
8
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Contact Size :
12 Power 2 20 Power 55
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
C48-10R24Y57P8-406 Overview
C48-10R24Y57P8-406 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R24Y57P8-406 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R24Y57P8-406 Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT