C48-10R24-61S-106
Mfr.Part #
C48-10R24-61S-106
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Anodized
Published :
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
61 (Power)
Contact Size :
20 Power
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
No SVHC
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Bulk
Number of Contacts :
61
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Housing Color :
Black
Shell Size - Insert :
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
1 (Unlimited)
Datasheets
C48-10R24-61S-106
C48-10R24-61S-106 Overview
C48-10R24-61S-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R24-61S-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R24-61S-106 Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT