C48-10R22Y32S-402
Mfr.Part #
C48-10R22Y32S-402
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Number of Contacts :
32
Ratings :
Environment Sealed
Epoxy, Glass Filled
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Ingress Protection :
Environment Sealed
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flange
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
32 (Power)
Datasheets
C48-10R22Y32S-402
C48-10R22Y32S-402 Overview
C48-10R22Y32S-402 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R22Y32S-402 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R22Y32S-402 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER