C48-10R22-32S7-106
Mfr.Part #
C48-10R22-32S7-106
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
32 (Power)
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
7
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Flange
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
12 Power 6 20 Power 26
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Finish :
Anodized
Number of Pins :
32
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Black
Aluminum
C48-10R22-32S7-106 Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, C48 belongs to the MIL-DTL-26500, C48 Series.It shares a number of benefits with other For Female Sockets products.A 32 pin is provided on the device.
C48-10R22-32S7-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R22-32S7-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R22-32S7-106 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT