C48-10R22-19S10-406
Mfr.Part #
C48-10R22-19S10-406
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Unshielded
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Anodized
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Orientation :
10
Number of Positions :
19 (Power)
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Contacts :
19
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
16 Power
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Black
Non-RoHS Compliant
C48-10R22-19S10-406 Overview
C48-10R22-19S10-406 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R22-19S10-406 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R22-19S10-406 Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT