C48-10R22-19P7-406
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C48-10R22-19P7-406
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Stock
39
In Stock :
39
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
2002
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Note :
Contacts Not Included
Number of Contacts :
19
REACH SVHC :
No SVHC
Housing Color :
Black
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
19 (Power)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Anodized
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
22-19
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
16 Power
Orientation :
7
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
C48-10R22-19P7-406 Overview
C48-10R22-19P7-406 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R22-19P7-406 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R22-19P7-406 Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT