C48-10R22-19P7-102
Mfr.Part #
C48-10R22-19P7-102
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
39
In Stock :
39
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
Termination :
MIL-DTL-26500, C48
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
2002
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
19 (Power)
Shell Size - Insert :
22-19
Number of Contacts :
19
Orientation :
7
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
Copper
REACH SVHC :
No SVHC
Ingress Protection :
Environment Sealed
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Sealed
Military Standard :
MIL-DTL-26500
C48-10R22-19P7-102 Overview
C48-10R22-19P7-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R22-19P7-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R22-19P7-102 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER