C48-10R22-12P10-406
Mfr.Part #
C48-10R22-12P10-406
Description
CONN RCPT HSNG MALE 12POS PNL MT
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
MIL-DTL-26500, C48
Number of Contacts :
12
Type :
For Male Pins
Published :
Epoxy, Glass Filled
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Orientation :
10
Contact Size :
12 Power
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Circular
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
12 (Power)
Receptacle Housing
C48-10R22-12P10-406 Overview
C48-10R22-12P10-406 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R22-12P10-406 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R22-12P10-406 Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT