C48-10R22-12P-106
Mfr.Part #
C48-10R22-12P-106
Description
CONN RCPT HSNG MALE 12POS PNL MT
Circular Connector Housings
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Gold
Black
Published :
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
12 Power
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Type :
For Male Pins
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
12 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
12
Contacts Not Included
Datasheets
C48-10R22-12P-106
C48-10R22-12P-106 Overview
C48-10R22-12P-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R22-12P-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R22-12P-106 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT