C48-10R20-28S-106
Mfr.Part #
C48-10R20-28S-106
Description
CONN RCPT HSG FMALE 28POS PNL MT
Contact Size :
12 Power 4 20 Power 24
Number of Positions :
28 (Power)
Bayonet Lock
Number of Pins :
28
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
C48-10R20-28S-106
C48-10R20-28S-106 Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, C48 Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.Devices with 28 pins are available.
C48-10R20-28S-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R20-28S-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R20-28S-106 Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT