C48-10R20-25S8-106
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C48-10R20-25S8-106
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 25POS PNL MT
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
12 Power 6 20 Power 19
Number of Pins :
25
Orientation :
8
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Anodized
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
20-25
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
25 (Power)
Housing Color :
Black
C48-10R20-25S8-106 Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-26500, C48 Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.The device is equipped with 25 pins.
C48-10R20-25S8-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R20-25S8-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R20-25S8-106 Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT