C48-10R20-25S-106
Mfr.Part #
C48-10R20-25S-106
Description
CONN RCPT HSG FMALE 25POS PNL MT
Stock
105
In Stock :
105
Unshielded
Number of Pins :
25
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Size :
12 Power 6 20 Power 19
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
20-25
Number of Positions :
25 (Power)
12 Weeks
Datasheets
C48-10R20-25S-106
C48-10R20-25S-106 Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26500, C48 Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 25 pins.
C48-10R20-25S-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R20-25S-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R20-25S-106 Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT