C48-10R20-16S8-406
Mfr.Part #
C48-10R20-16S8-406
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Orientation :
8
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Contacts :
16
Number of Positions :
16 (Power)
Contact Size :
16 Power
Crimp
C48-10R20-16S8-406 Overview
C48-10R20-16S8-406 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R20-16S8-406 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R20-16S8-406 Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT