C48-10R20-16S8-106
Mfr.Part #
C48-10R20-16S8-106
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
12 Weeks
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Size :
16 Power
Number of Positions :
16 (Power)
Number of Contacts :
16
Orientation :
8
1 (Unlimited)
C48-10R20-16S8-106 Overview
C48-10R20-16S8-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R20-16S8-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R20-16S8-106 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT