C48-10R18Y31S9-406
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C48-10R18Y31S9-406
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 31POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20 Power
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Orientation :
9
Housing Color :
Black
Type :
For Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Connector Type :
Receptacle Housing
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
31 (Power)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Anodized
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Published :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Contacts :
31
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
C48-10R18Y31S9-406 Overview
C48-10R18Y31S9-406 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R18Y31S9-406 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R18Y31S9-406 Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT