C48-10R18-31P6-102
Mfr.Part #
C48-10R18-31P6-102
Description
CONN RCPT MALE 31POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Sealed
Number of Positions :
31 (Power)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
6
Number of Contacts :
31
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
MIL-DTL-26500, C48
Contact Material :
Copper
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Size - Insert :
C48-10R18-31P6-102 Overview
C48-10R18-31P6-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R18-31P6-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R18-31P6-102 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER