C48-10R18-14P9-102
Mfr.Part #
C48-10R18-14P9-102
Description
CONN RCPT MALE 14POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Contacts :
14
Ingress Protection :
Environment Sealed
Ratings :
Environment Sealed
Epoxy, Glass Filled
Contact Material :
Copper
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Orientation :
9
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
14 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Receptacle
C48-10R18-14P9-102 Overview
C48-10R18-14P9-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R18-14P9-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R18-14P9-102 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER