C48-10R18-14P7-406
Mfr.Part #
C48-10R18-14P7-406
Description
CONN RCPT HSNG MALE 14POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Orientation :
7
Type :
For Male Pins
Published :
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Black
MIL-DTL-26500
Contact Size :
16 Power
Number of Contacts :
14
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Number of Positions :
14 (Power)
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Receptacle
C48-10R18-14P7-406 Overview
C48-10R18-14P7-406 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R18-14P7-406 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R18-14P7-406 Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT