C48-10R16-10S8-402
Mfr.Part #
C48-10R16-10S8-402
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
10 (Power)
MIL-DTL-26500, C48
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel
Contact Material :
Copper
Number of Contacts :
10
Ratings :
Environment Sealed
Orientation :
8
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
No SVHC
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
C48-10R16-10S8-402 Overview
C48-10R16-10S8-402 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R16-10S8-402 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R16-10S8-402 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER