C48-10R16-10P10-406
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C48-10R16-10P10-406
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 10POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
16 Power
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
10
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Housing Color :
Black
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Anodized
Number of Positions :
10 (Power)
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Packaging :
Bulk
Orientation :
10
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Type :
For Male Pins
C48-10R16-10P10-406 Overview
C48-10R16-10P10-406 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R16-10P10-406 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R16-10P10-406 Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT