C48-10R14-15S8-102
Mfr.Part #
C48-10R14-15S8-102
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
194
In Stock :
194
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Anodized
Published :
2002
Ingress Protection :
Environment Sealed
REACH SVHC :
No SVHC
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
Copper
Fastening Type :
Bayonet Lock
Gender :
Receptacle
Termination :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
Number of Contacts :
15
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
8
Ratings :
Environment Sealed
Shell Size - Insert :
14-15
C48-10R14-15S8-102 Overview
C48-10R14-15S8-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R14-15S8-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R14-15S8-102 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER