C48-10R14-15P9-102
Mfr.Part #
C48-10R14-15P9-102
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
17
In Stock :
17
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Aluminum
Ratings :
Environment Sealed
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
Environment Sealed
Orientation :
9
Shell Size - Insert :
14-15
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
15
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Anodized
Termination :
Crimp
C48-10R14-15P9-102 Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, C48 belongs to the MIL-DTL-26500, C48 Series.A 15 pin is provided on the device.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.
C48-10R14-15P9-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R14-15P9-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R14-15P9-102 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER