C48-10R14-15P6-100
Mfr.Part #
C48-10R14-15P6-100
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Sealed
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Feature :
Cable Clamp
Orientation :
6
Operating Temperature :
-55°C~200°C
C48-10R14-15P6-100 Overview
C48-10R14-15P6-100 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R14-15P6-100 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R14-15P6-100 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER