C48-10R14-15P-106
Mfr.Part #
C48-10R14-15P-106
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Stock
306
In Stock :
306
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
14-15
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
20
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Panel Mount
Contact Size :
20 Power
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Unshielded
Type :
For Male Pins
Bayonet Lock
Housing Color :
Black
Number of Positions :
15 (Power)
Datasheets
C48-10R14-15P-106
C48-10R14-15P-106 Overview
C48-10R14-15P-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-10R14-15P-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-10R14-15P-106 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT