C48-06R20-41S-106
Mfr.Part #
C48-06R20-41S-106
Description
CONN PLUG HSG FMALE 41POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Number of Positions :
41 (Power)
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Type :
For Female Sockets
Number of Contacts :
41
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Bulk
Housing Color :
Black
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Contact Size :
20 Power
Published :
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
C48-06R20-41S-106
C48-06R20-41S-106 Overview
C48-06R20-41S-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-06R20-41S-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-06R20-41S-106 Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT