C48-06R20-16S-102
Mfr.Part #
C48-06R20-16S-102
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
16 (Power)
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Coupling Nut
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Number of Contacts :
16
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
Mount :
Free Hanging
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Sealed
12 Weeks
Contact Material :
Copper
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Datasheets
C48-06R20-16S-102
C48-06R20-16S-102 Overview
C48-06R20-16S-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-06R20-16S-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-06R20-16S-102 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER