C48-06R18-31P9-106
Mfr.Part #
C48-06R18-31P9-106
Description
CONN PLUG HSNG MALE 31POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Connector Type :
Plug Housing
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Number of Positions :
31 (Power)
Contact Material :
Copper
Published :
Housing Color :
Black
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C~200°C
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shell Size - Insert :
Contact Size :
20 Power
Type :
For Male Pins
Orientation :
9
Number of Contacts :
31
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Bulk
Shielding :
Unshielded
C48-06R18-31P9-106 Overview
C48-06R18-31P9-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-06R18-31P9-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-06R18-31P9-106 Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT