C48-06R18-31P7-102
Mfr.Part #
C48-06R18-31P7-102
Description
CONN PLUG MALE 31POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Sealed
MIL-DTL-26500, C48
Termination :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
Published :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Male
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish - Mating :
Bulk
Contact Material :
Copper
Orientation :
7
Number of Positions :
31 (Power)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Contacts :
31
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Feature :
Coupling Nut
C48-06R18-31P7-102 Overview
C48-06R18-31P7-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-06R18-31P7-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-06R18-31P7-102 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER