C48-06R18-14P-406
Mfr.Part #
C48-06R18-14P-406
Description
CONN PLUG HSNG MALE 14POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
14 (Power)
Housing Color :
Black
Contact Type :
Crimp
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Size :
16 Power
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
14
Epoxy, Glass Filled
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Datasheets
C48-06R18-14P-406
C48-06R18-14P-406 Overview
C48-06R18-14P-406 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-06R18-14P-406 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-06R18-14P-406 Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT