C48-06R16Y24S8-406
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C48-06R16Y24S8-406
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSG FMALE 24POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Contacts :
24
Orientation :
8
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Black
Body Material :
Aluminium
Published :
Contact Size :
20 Power
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Shielding :
Unshielded
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Anodized
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum
Gender :
FEMALE
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
24 (Power)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
C48-06R16Y24S8-406 Overview
C48-06R16Y24S8-406 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-06R16Y24S8-406 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-06R16Y24S8-406 Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT