C48-06R16Y24P9-406
Mfr.Part #
C48-06R16Y24P9-406
Description
CONN PLUG HSNG MALE 24POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
9
Feature :
Coupling Nut
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Type :
For Male Pins
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
24
Threaded
Housing Color :
Black
Number of Positions :
24 (Power)
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20 Power
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
C48-06R16Y24P9-406 Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-26500, C48 Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut is maintained.The device is equipped with 24 pins.
C48-06R16Y24P9-406 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-06R16Y24P9-406 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-06R16Y24P9-406 Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT