C48-06R16-10S6-106
Mfr.Part #
C48-06R16-10S6-106
Description
CONN PLUG HSG FMALE 10POS INLINE
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
10 (Power)
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Type :
Aluminum
Housing Color :
Black
Contact Shape :
Circular
MIL-DTL-26500, C48
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Anodized
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Contacts :
10
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Size :
16 Power
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
16-10
Orientation :
6
Published :
2002
Gender :
FEMALE
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
C48-06R16-10S6-106 Overview
C48-06R16-10S6-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-06R16-10S6-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-06R16-10S6-106 Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT