C48-06R14Y15P-406
Mfr.Part #
C48-06R14Y15P-406
Description
CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Stock
33
In Stock :
33
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20 Power
Number of Positions :
15 (Power)
Connector Type :
Plug Housing
Number of Pins :
15
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
14-15
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Black
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Published :
2002
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
C48-06R14Y15P-406
C48-06R14Y15P-406 Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, C48 belongs to the MIL-DTL-26500, C48 Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.Operating the device, it is possible to maintain Coupling Nut.A 15 pin is provided on the device.
C48-06R14Y15P-406 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-06R14Y15P-406 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-06R14Y15P-406 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT