C48-06R14-12S7-102
Mfr.Part #
C48-06R14-12S7-102
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
Copper
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
12 (Power)
Published :
Termination :
Crimp
Number of Contacts :
12
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
7
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
12 Weeks
Ratings :
Environment Sealed
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Anodized
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Body Material :
Aluminium
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
C48-06R14-12S7-102 Overview
C48-06R14-12S7-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-06R14-12S7-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-06R14-12S7-102 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER