C48-06R12Y12P-402
Mfr.Part #
C48-06R12Y12P-402
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
12 (Power)
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Pins :
12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Cable Opening :
0.580 (14.73mm)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ratings :
Environment Sealed
Shell Material :
Aluminum
Published :
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Gold
MIL-DTL-26500, C48
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Datasheets
C48-06R12Y12P-402
C48-06R12Y12P-402 Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-26500, C48 Series.It is equipped with 12 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -55°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Coupling Nut makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~200°C.
C48-06R12Y12P-402 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-06R12Y12P-402 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-06R12Y12P-402 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER