C48-06R12-12P6-102
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C48-06R12-12P6-102
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
12 (Power)
Ratings :
Environment Sealed
Contact Material :
Copper
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Orientation :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-26500
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Finish :
Anodized
Number of Contacts :
12
Feature :
Coupling Nut
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Cable Opening :
0.580 (14.73mm)
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
C48-06R12-12P6-102 Overview
C48-06R12-12P6-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-06R12-12P6-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-06R12-12P6-102 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER