C48-03R20-16S7-106
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C48-03R20-16S7-106
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Orientation :
7
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Shell Finish :
Anodized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
16 (Power)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Size :
16 Power
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Housing Color :
Black
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Number of Pins :
16
C48-03R20-16S7-106 Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26500, C48 Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 16 pins.
C48-03R20-16S7-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-03R20-16S7-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-03R20-16S7-106 Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT