C48-03R12-12P7-106
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C48-03R12-12P7-106
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 12POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Contact Size :
20 Power
Shell Finish :
Anodized
Number of Positions :
12 (Power)
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Orientation :
7
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Black
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Contact Type :
Crimp
Number of Pins :
12
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
C48-03R12-12P7-106 Overview
C48-03R12-12P7-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-03R12-12P7-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-03R12-12P7-106 Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT