C48-00R24-57S-102
Mfr.Part #
C48-00R24-57S-102
Description
CONN RCPT FMALE 57POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
57 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Anodized
Ratings :
Environment Sealed
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Number of Pins :
57
Contact Finish - Mating :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
24-57
Ingress Protection :
Environment Sealed
Datasheets
C48-00R24-57S-102
C48-00R24-57S-102 Overview
Packaging for this item is Receptacle, Female Sockets.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, C48 Series.Devices with 57 pins are available.Flanges, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.
C48-00R24-57S-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-00R24-57S-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-00R24-57S-102 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER