C48-00R22-32P7-102
Mfr.Part #
C48-00R22-32P7-102
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
32 (Power)
Ratings :
Environment Sealed
Mount :
Flanges, Panel
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Orientation :
7
Ingress Protection :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
12
Shell Material :
Aluminum
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 (Power) Positions Crimp Gold Anodized Bulk 7 Threaded
C48-00R22-32P7-102 Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26500, C48 Series, it can be found in this category.It has 12 pins.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.
C48-00R22-32P7-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-00R22-32P7-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-00R22-32P7-102 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER