C48-00R22-19P9-406
Mfr.Part #
C48-00R22-19P9-406
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
16 Power
Contact Plating :
Gold
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Black
Contact Shape :
Circular
Number of Contacts :
19
Number of Positions :
19 (Power)
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
9
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Anodized
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
C48-00R22-19P9-406 Overview
C48-00R22-19P9-406 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-00R22-19P9-406 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-00R22-19P9-406 Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT