C48-00R22-19P8-406
Mfr.Part #
C48-00R22-19P8-406
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Orientation :
8
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Anodized
Gender :
Receptacle
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
19 (Power)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Size :
16 Power
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Black
Threaded
Shielding :
Unshielded
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Number of Contacts :
19
C48-00R22-19P8-406 Overview
C48-00R22-19P8-406 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-00R22-19P8-406 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-00R22-19P8-406 Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT