C48-00R22-12S8-402
Mfr.Part #
C48-00R22-12S8-402
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
12 (Power)
Contact Material :
Copper
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mount :
Flanges, Panel
Ratings :
Environment Sealed
Orientation :
8
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Number of Contacts :
12
C48-00R22-12S8-402 Overview
C48-00R22-12S8-402 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-00R22-12S8-402 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-00R22-12S8-402 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER