C48-00R20-25P-106
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C48-00R20-25P-106
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 25POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
12 Power 6 20 Power 19
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Shielding :
Unshielded
Number of Pins :
12
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shell Finish :
Anodized
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
25 (Power)
Housing Color :
Black
Contact Shape :
Circular
Datasheets
C48-00R20-25P-106
C48-00R20-25P-106 Overview
C48-00R20-25P-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-00R20-25P-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-00R20-25P-106 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT