C48-00R18-14P7-406
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C48-00R18-14P7-406
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 14POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16 Power
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Housing Color :
Black
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
14 (Power)
Published :
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
14
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Anodized
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Fastening Type :
Threaded
C48-00R18-14P7-406 Overview
C48-00R18-14P7-406 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-00R18-14P7-406 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-00R18-14P7-406 Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT