C48-00R18-11S8-406
Mfr.Part #
C48-00R18-11S8-406
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Orientation :
8
Number of Contacts :
11
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Size :
2 1 16 Power 10
Type :
For Female Sockets
Contacts Not Included
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Positions :
11 (1 + 10 Power)
MIL-DTL-26500, C48
C48-00R18-11S8-406 Overview
C48-00R18-11S8-406 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-00R18-11S8-406 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-00R18-11S8-406 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT