C48-00R16Y24S7-402
Mfr.Part #
C48-00R16Y24S7-402
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
24 (Power)
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
7
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Contacts :
24
Aluminium
Ratings :
Environment Sealed
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Threaded
C48-00R16Y24S7-402 Overview
C48-00R16Y24S7-402 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-00R16Y24S7-402 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-00R16Y24S7-402 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER